S3:O223
Łowcy skarbów. Kto da więcej
W tym odcinku jako pierwszy wystąpi gość specjalny – Robert Korólczyk, który do programu przyniósł diaskop, czyli rzutnik, wraz z lusterkiem, żarówką oraz bajką „Czerwony kapturek”. O swojej rodzinnej pamiątce i „kinie domowym” z dzieciństwa gwiazda sceny kabaretowej opowie w rozmowie z prowadzącym, Pawłem Orleańskim i ekspertem, Jakubem Naumiukiem - rzeczoznawcą i specjalistą od obiektów vintage oraz wielbicielem przedmiotów z ciekawą historią - który wyjaśni m.in. czym rózni się bakelit od ebonitu oraz dokona wyceny tego skarbu.
Kolejny licytowany w programie przedmiot to należąca do pana Grzegorza figurka z terakoty przedstawiająca akt kobiecy. Autor, Frantisek Horava, był czeskim artystą, który tworzył pomniki i płaskorzeźby, a po II wojnie światowej głównie malował. Rzeźba powstała z nieszkliwionej terakoty, co sprawia, że ma specyficzny kolor. O serii z 1938 roku, z której pochodzi figurka oraz o charakterystycznej pozie postaci opowie podczas ekspertyzy Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego.
Następna uczestniczka, pani Elwira, na licytację przyniosła fajansową paterę z Włocławka, która jest pamiątką rodzinną odziedziczoną po cioci. Naczynie pochodzi z lat 60. i można nazwać je „pikasiakiem” mimo inspiracji sztuką organiczną. O opracowanej we Włocławku technice tworzenia wypukłych zdobień, zwanej "korą" oraz o wartości rynkowej patery opowie podczas ekspertyzy Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa, specjalistka w dziedzinie designu XX wieku.
Ostatni uczestnik tego odcinka, pan Artur, zaprezentuje porcelanowy zestaw palacza składający się z zapalniczki, popielnicy oraz naczynia do przechowywania papierosów. Przedmioty zostały kupione na targu staroci i nigdy nie były używane. O porcelanowych elementach, które powstały w wytwórni „Karolina” w latach 70. oraz o pozostałych przedmiotach i ich producentach, opowie Maciej Szymaniak - historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.