S3:O171
Łowcy skarbów. Kto da więcej
W odcinku, który poprowadzi Krzysztof Ibisz, jako pierwszy na licytqację trafi dość nietypowy skarb w postaci sześciu skrzynek butelek. Według pana Grzegorza, który kupił je na pchlim targu, nie są to to butle, a kolby służące niegdyś do transportu kultur bakterii w Danii. Jakie cechy charakterystyczne szkła i samych skrzynek mogą świadczyć o jego zastosowaniu w przemyśle farmaceutycznym oraz jakie tajemnice mogą kryć zwykłe butelki na mleko opowie podczas ekspertyzy i wyceny Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.
Kolejny skarb to należący do pani Iwony, a kupiony przez nią na targu staroci, plakat PKO z lat 50. z odręczną sygnaturą autora ilustracji –Lucjana Jagodzińskiego, znanego artysty specjalizującego się w sztuce użytkowej i bardzo charakterystycznych plakatów propagandowych. O historii artysty, stylistyce propagandowych dzieł, stanie zachowania plakatu i jego wartości rynkowej opowie Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki, oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego.
Następnym licytowanym skarbem będzie kolorowy 8-osobowy serwis kawowy Milo, który uczestniczka programu, pani Matylda, dostała w prezencie od taty. To jeden z nieczęsto pojawiających się w programie pastelowych zestawów, którego autorstwo przypisuje się Adamowi Sadulskiemu. O projektancie, problemach z datowaniem zestawu oraz jego wartości opowie ekspert Marek Kruczek - członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.
Na koniec zobaczymy licytację przywiezionego przez panią Klaudię zegara biurkowego z lat 50. Szwajcarski mechanizm i okazała złota obudowa składają się na efektowną całość. O firmie VDO, która od lat 20. była znana z produkcji m.in. prędkościomierzy, o tym dlaczego wyrób ten jest nietypowy oraz co znaczy zegar „ośmiodniowy” opowie podczas ekspertyzy i wyceny Janek Rygiel - absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz, właściciel dwóch antykwariatów i twórca Muzeum Polskich Zegarów.